LuckyFIT

Підтягування на турніку: програма з нуля

Не має значення загальний тренувальний стаж у залі чи відсутність такого, коли справа стосується, здавалося б, звичайнісінького «дворового» вправи – підтягувань на перекладині. Тим часом, його виконання у багатьох викликає серйозні труднощі, і що вже зовсім парадоксально: підтягнутися на турніку набагато простіше худорлявому підлітку, ніж досвідченому важкоатлету.

Можливі причини невдачі: виявляємо та усуваємо

Складність у виконанні підтягувань визначається кількома основними факторами:

  1. Великою масою тіла.

Йдеться не лише про патологічні перевищення вагових показників, а й про велику статуру в цілому. В даному випадку вага розглядається як додаткове обтяження і прямо впливає на кількість зусиль, що витрачаються.

  1. Недостатньою загальною тренованістю.

Скорочувальна здатність і сила м'язових волокон залежить від інтенсивності їхньої роботи, тобто виконання регулярних фізичних навантажень. Нестача сили робочих м'язів стає природною перешкодою на шляху подолання «турникового» бар'єру.

  1. Відстаючим розвитком глибокого м'язового шару.

Великі обсяги м'язів свідчать про розвиненість поверхневих м'язів, які отримують пріоритетне навантаження в момент виконання важких силових вправ. Під час підтягування на перекладині в роботу включені м'язи внутрішнього шару, відповідальні за координацію та рівновагу тіла. Недостатнє їх завантаження стає причиною нестійкої позиції при висі на перекладині та неможливості виконання підтягувань.

Освоюємо підтягування: програма для новачка

Щоб правильно і технічно навчитися підтягуватися, необхідно починати заняття з виконання полегшених вправ, що підводять. Послідовне їх освоєння дозволить розвинути силові якості, відпрацювати координацію та підготувати м'язи до виконання повноцінного варіанта вправи.

Тут важлива систематизована тренувальна схема та регулярність занять. Запропонована програма розбита на два двотижневі мезоцикли та передбачає триденний тренінг. Тренувальна схема першого мезоциклу - вступна, вона спрямована на збільшення сили робочих м'язів.

Мезоцикл 1: «Підготовчий»

 

Віси на випрямлених руках

Підтягування на нижній перекладині

Негативні підтягування

 

секунди

підходи

Повтори

підходи

Повтори× секунди

підходи

1 неділю

 

Понеділок

30

4

7

4

3 × 6

4

 

Середа

40

4

8

4

3 × 7

3

 

Субота

45

3

8

5

3 × 8

4

 

2 неділю

 

Понеділок

50

4

13

4

3 × 10

3

 

Середа

65

4

15

3

4 × 10

3

 

Субота

60

3

15

4

4 × 10

4

 

На початку кожного тренування 10 хвилин часу слід приділити якісній розминці, яка добре розігріє м'язи, мобілізує суглоби та сухожилля. Для цих цілей слід виконати почергове обертання рук у кистьових, ліктьових та плечових суглобах, кругові рухи шиєю, нахили тулуба, стрибки зі скакалкою.

Під час виконання вправ мезоцикла необхідно орієнтуватись на власні самовідчуття, регулюючи час відпочинку між підходами. У середньому у непідготовленого спортсмена воно має бути в межах 120 секунд.

Вправи циклу ранжировані за ступенем підвищення навантаження та інтенсивності – від легені до важкої з поступальним збільшенням кількості підходів та повторень.

В основі вправи «вис на перекладині» лежить принцип статичного навантаження, його виконання націлене на зміцнення передпліч, кистей та хвата.

При виконанні вправи на нижній перекладині беруть участь ті ж м'язи, що і при класичних підтягуваннях, з тією різницею, що навантаження в ньому буде знижено до 60% за рахунок включення в роботу ніг. Спрощений варіант вправи – зі зігнутими в колінах ногами та упором на ступні.

Головною вправою першого мезоцикла є негативні підтягування, воно найефективніше допомагає розвинути силові якості та зміцнити зап'ястя. Розпрямлення рук необхідно виконувати максимально уповільненому темпі, уникаючи ривкових рухів. Виконують вправу у парі з напарником або з використанням опори.

Мезоцикл 2: «Основний»

 

Підтягування у нижній частині амплітуди

Негативні підтягування

Підтягування у верхній частині амплітуди

Підтягування зворотним хватом із опорою

Повтори

підходи

Повтори× секунди

підходи

Повтори

підходи

Повтори

підходи

1 неділю

Понеділок

5

4

3 × 6

4

 

 

3

4

Середа

 

 

4 × 6

3

5

4

4

4

Субота

7

4

3 × 7

4

 

 

5

4

2 неділю

Понеділок

 

 

3 × 10

3

7

4

5

5

Середа

8

4

3 × 10

4

 

 

6

4

Субота

 

 

3 × 10

4

8

4

5

5

Більш ускладнений комплекс, що є перехідним етапом до серйозних тренувань. Його основу становлять 4 вправи, дуже наближені за функціоналом до чистих підтягувань.

Підтягування в нижній та верхній частині амплітуди або, так звані, часткові підтягування є більш «просунутою» альтернативою підтягуванням на нижній перекладині і добре готують основні м'язи – рук та спини – до виконання по повній амплітуді.

Підтягування нижньої частини амплітуди виконуються вертикально вгору з випрямлених рук до досягнення прямого кута між ліктем і плечем. Аналогічно підтягування у верхній частині – це рух від серединної точки амплітуди до дотику підборіддям поперечини.

Виконуючи негативні підтягування у другому мезоциклі можна поекспериментувати із шириною та видом хвата, зміщуючи акценти на різні групи м'язів. Так, зворотний і тонкий хват добре опрацьовує біцепс, а прямий і широкий - найширші м'язи спини.

Підтягування зворотним хватом виконується з підконтрольно потужним зусиллям у фазі, що долає, і повільним поверненням у вихідне положення. Для полегшення вправа виконується із опори.

Спортінвентар на допомогу

Гарною підмогою в темпах оволодіння технікою підтягувань стане паралельне заняття в тренажерному залі з виконанням вправ на робочі м'язи.:

  • тяга верхнього блоку до грудей;
  • тяга нижнього блоку (веслування);
  • Т-тяга;
  • потяг гантелі однією рукою;
  • гіперекстензія з обтяженням;
  • тяга штанги в нахилі;
  • згинання рук із гантелями хватом молоток;
  • згинання зап'ясток зі штангою верхнім та нижнім хватом.

Правильна техніка виконання

Після проходження навчальної програми можна переходити безпосередньо до самостійних підтягувань. Для того щоб вправа приносила велику користь, слід виконувати її технічно та правильно:

  1. При виконанні вправ ноги спортсмена мають бути рівними разом.
  2. У піковій точці підборіддя має бути над поперечиною.
  3. Вдих проводитися на спуску (негативна фаза), а видих – на підйомі (позитивна фаза).
  4. Темп виконання класичних підтягувань – повільний, плавний, безривковий.
  5. Рухи виконуються із сильним зусиллям на м'язи рук та спини.

У чому небезпека кіпінг-підтягувань

Варіант виконання вправи із застосуванням розгойдування корпусу отримав назву кипінг. Техніку киппинг-подтягиваний найчастіше використовують новачки, через брак досвідченості чи силових якостей, і навіть практикуючі спортсмени, виконують класичний варіант вправи межі можливостей.

У кросфіті, киппінг, як і раніше, залишається спірною вправою з точки зору корисності для реалізації спортивних цілей і шкідливості для здоров'я. Очевидно одне: грамотне розгойдування - технічно складний прийом, який вимагає тотального контролю над власним тілом, і його використання може бути виправдане лише в тому випадку, якщо спортсмен освоїв правильну техніку виконання чистих підтягувань у повній амплітуді.

Небезпека вправи з «розгойдуванням» для новачка полягає у підвищеному навантаженні на суглоби та зв'язки – безконтрольне виконання ривкових рухів у рази збільшує ризик отримання травми. "Правильні" підтягування повинні виконуватися за рахунок роботи м'язів, а не інерційної сили.

До списку статей
Інга
10.12.2015
Перші рази підтягувалась неправильно, плече почало сильно нити після тренування, довелося відкласти. Тепер зрозуміла, в чому моя помилка була, треба було починати поступово, а не намагатися за раз зробити програму максимум.
Юрій
08.12.2015
Вирішив не відставати від своїх друзів та теж зайнятися підтягуванням на турніку. Поки що займаюся 1 тиждень, перебуваю на підготовчому етапі. Важко, але вже з першого тижня відчуваю, як міцніють м'язи. Пройду весь курс, впевнений, що вже скоро будуть помітні результати ;)
Ігор
08.12.2015
Стаття пізнавальна, на жаль до початку курсу я міг підтягнутися лише двічі, і то важко. На даний момент я на 1 тижні основного мезоцикла, підтягуюсь вже 8 разів, на досягнутому не планую зупинятися.
Саша
07.12.2015
Стаття дуже цікава, ніколи не думав, що до такої простої на перший погляд вправи, як підтягування на перекладині, можна так комплексно підійти. Насправді дуже важко не тренованій людині зробити три-чотири підходи по сім-вісім разів. Я починав виси на виправлених руках, ефект виявився добрим. Спочатку я навіть і не думав, що така вправа допоможе надалі якісно і правильно підтягуватися. Але завдяки цій вправі м'язи стають витривалішими. Зараз я вже на третій стадії, начебто все виходить. Тож спробуйте цю програму для тренувань. Дуже ефективна.
Олексій
07.12.2015
Пройшов цей чотиритижневий курс. Що можу сказати – важко. Перед початком курсу я міг підтягнутися тричі. Незначний результат, знаю. Особливо важко було перші дні, оскільки заняття тривали через день. М'язи просто не встигали відпочивати, тому відчував біль та дискомфорт під час вправ. Другий тиждень пішов уже легше, але все ж таки труднощі були. Три та четвертий тиждень пройшли, в принципі, успішно. М'язи почали нормально реагувати на таке навантаження. Нині я без особливих проблем можу зробити п'ятнадцять чітких підтягувань. Місяць тому я міг зробити тричі. Результат очевидний.
Залишити свій відгук
Додати анкету
Знижки та акції
Нові фітнес клуби
Студія Pole Dance «Kalipso»
Студія Pole Dance «Kalipso» вул. Гетьмана Павла Полуботка, 52В
Клуб активного відпочинку «Podolskiy»
Клуб активного відпочинку «Podolskiy» вул. Ярославська, 56А (Клуб активного відпочинку "Podolskiy")
Фітнес клуб "Steel Gym" на Борщагівці
Фітнес клуб "Steel Gym" на Борщагівці вул. Борщагівська, 171/18
Студія оздоровчого фітнесу "Doctor FIT"
Студія оздоровчого фітнесу "Doctor FIT" вул. Івана Мазепи, 6-в
Студія танців «Dance Fam»
Студія танців «Dance Fam» вул. Предславинська, 11 (6 поверх)
Нові відгуки
Тренажерний зал «Вікторія» Доброго дня. Мене звуть Юрій. Звертаюся до вас з нестандартним проханням, справа в тому, що я перебуваю у в'язниці м. Дніпро, перебуваючи тут.
Юрій 30.04.2024
Студія йоги "Yoga club" Доброго дня, а ви приймаєте з 14 років?
Вероніка 28.04.2024
Спорт клуб «Дії» Вирішила почати займатися у спортклубі дії. До адміністраторів спочатку питань не мала – оформили та гроші сплатила протягом двох хвилин...
Наталія 29.03.2024
Студія танців "Dance Art Academy" Студія танців «Dance Art Academy» у Гуглі пише, що ЗАКРИТО НАЗАВЖДИ. Номер 050-475-77-24 належить приватній особи! Не дзвоніть сюди, будь ласка!!
Світлана 19.02.2024
Спортклуб "FitLine" Адміністратор блондинка... Завжди, не піднімаючи очей, з незадоволеною міною, зустрічає клієнта вітанням "добрий" і провожає "гарного". Скоро просто "Ку" буде ...
Світлана 07.02.2024 2.7
Всі нові відгуки